Урок в 5 класі
ТЕМА. КОНСТРУКЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ ТА ЇХ ВИБІР
Мета: засвоїти знання про види конструкційних матеріалів,які застосовуються для
виготовлення виробів; розвивати в учнів творчі здібності під час роботи з
конструкційними матеріалами; заохочувати до праці; формувати позитивне
ставлення до трудової діяльності.
Обладнання, інструменти та матеріали: зразки конструкційних матеріалів;
деревина, метал, тканина, пластмаса.
Типу уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
Перевірка присутності учнів.
Перевірка готовності до роботи.
ІІ. Оголошення теми, мети й
завдань уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів
Бесіда про конструкційні
матеріали (перед початком уроку вчитель кладе на парту кожному учню набір
зразків конструкційних матеріалів: деревина, папір, метал, тканина, пластмаса).
Що називаємо
конструкційним матеріалом ?
(Це матеріал, із якого виготовляють виріб.)
Наведіть приклади виробів
із конструкційних матеріалів. (Лампа, двері, виделка...)
• 3 яких матеріалів виготовляються ці вироби? (Скло, дерево,
метал...)
IV. Вивчення нового матеріалу
ДЕРЕВИНА
Вивчення нового матеріалу починається із розгадування загадок.
Навесні прокинеться,
З сонечком обніметься
Та зелені шати
Нумо приміряти!
(Дерево)
Якщо учні не змогли відповісти,
надається інший варіант загадки.
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Восени годує,
Взимку гріє. (Дерево)
А як називається
конструкційний матеріал, отриманий із дерева? (Деревина)
Які існують види дерев?
(Хвойні, листяні)
За лісовими багатствами
наша країна посідає одне з перших місць у світі. Значна територія її вкрита
лісами, у яких росте понад 100 порід дерев.
Як дізнатися про вік
дерева? (За кільцями зрізу)
Учитель демонструє зразок зрізу
дерева, показує кільця, рахує з дітьми вік дерева.
А тепер серед зразків
конструкційних матеріалів знайдіть зразок деревини.
Кожен учень бере в руки деревину,
мацає зразок на дотик, нюхає на запах, розпізнає колір.
МЕТАЛ
Гарний на вроду
їсть масло, п'є воду,
Ходить з краю в край,
Ріже чорний каравай. (Трактор)
Покажіть, із яких
конструкційних матеріалів виготовляють трактор? (Метал)
Учні показують зразки металу.
Тримаючи метал у руках, вони порівнюють його з деревиною. Учитель показує
вироби з металу.
Використання металу в різних галузях господарства
Конструкційні матеріали
Метали і їх сплави — одні
з головних конструкційних матеріалів сучасної цивілізації. Це визначається перш
за все їх високою міцністю, однорідністю і непроникністю для , рідин і газів.
Крім того, міняючи рецептуру сплавів, можна міняти їх властивості в дуже
широких межах.
Електротехнічні матеріали
Метали використовуються і як хороші провідники електрики (мідь, алюміній),
і як матеріали з підвищеним опором для резисторів і електронагрівальних
елементів (ніхром і т. п.).
Інструментальні матеріали
Метали та їх сплави широко застосовуються
для виготовлення інструментів (їх робочої частини). В основному це
інструментальні стали і тверді сплави. Як інструментальні матеріали
застосовуються також алмаз, нітрід бору, кераміка
ТКАНИНА
Як до неї припадеш, Зразу
солодко заснеш.
(Подушка)
Покажіть, як це — солодко
спати? (Учні демонструють солодкий сон, це є невеличким відпочинком.)
А що одягають зверху
подушки? (Наволочку)
З чого шиють наволочки?
(Із тканини.)
Види конструкційних матеріалів
а) папір;
б) деревина;
в) пластмаса;
г) тканина;
д) метал.
Покажіть із колекції
конструктивних матеріалів тканину.
Потримайте її руками.
Візьміть пальцями, відчуйте тепло. З неї виготовляють одяг, взуття, спортивні
товари, меблі тощо.
Тканини різноманітні за
зовнішнім виглядом і властивостями, бувають тонкі, пористі, різного кольору, з
гладкою фактурною поверхнею. Вони гарно згинаються, скручуються, зминаються,
легко ріжуться, зберігають тепло, добре пропускають повітря, вбирають вологу.
Міцність тканин буває різною в залежності від їх будови..
ПАПІР
Хоч сама вона мовчить
Споконвіку всіх нас вчить.
(Книжка)
З чого виготовляють
книжку? (З паперу)
Які різновиди паперу ви
знаєте? (Картон, калька, кольоровий папір)
П ромисловість України випускає понад 200 видів паперу, які
мають різну товщину і властивості. Папір може мати шорстку і глянцеву поверхню,
бути прозорим і непрозорим. Папір — тонкий і щільний матеріал. Легко рветься й
ріжеться. Легко формується складанням, зминанням, скручуванням. Добре вбирає
вологу. Папір — легкозаймистий матеріал.
Дістаньте зразок паперу з колекції та
порівняйте з іншими конструкційними матеріалами.
ПЛАСТМАСА
З якого матеріалу
виготовляють пляшки для лимонаду? (З пластмаси)
Дістаньте зразок
пластмаси з колекції та порівняйте з іншими конструкційними матеріалами.
Здебільшого пластмаси
успішно замінюють метали, деревину, скло та інші матеріали. З пластмаси виготовляють
різні деталі машин, побутові речі, посуд, їх використовують як електромонтажні
матеріали. Пластмаси виготовляють зі смол, змішують їх із різними домішками
(наповнювачами).
Наповнювачами можуть бути папір, тканина,
волокно, деревне борошно тощо. Смола, охолоджуючись, тужавіє і міцно склеює між
собою часточки наповнювача, утворюючи пластмасу. За нормальної температури
пластмаса досить міцна, а від нагрівання стає пластичною, і їй легко надати
потрібної форми. Вироби з пластмас мають гарну блискучу поверхню, бувають різного
кольору, прозорі і непрозорі, легкі, міцні. Не проводять електричний струм.
Практична робота № 1. Визначення властивостей матеріалів
Учням надається таблиця
«Властивості матеріалів», де вони повинні відмітити знаком «+» або «—»
відповідні властивості конструкційних матеріалів.
Незаповнена таблиця
Властивості матеріалів
|
Деревина
|
Пластмаса
|
Тканина
|
Метал
|
Папір
|
1. Прозорість
|
|||||
2. Блискуча поверхня
|
|||||
3. Міцність
|
|||||
4. Твердість
|
|||||
5. Здатність проводити ел. струм
|
|||||
6. Теплоємність
|
|||||
7. Магнітні властивості
|
|||||
8. Пластичність
|
|||||
9. Загнивання
|
|||||
10. Кування
|
|||||
11. Різання
|
|||||
12. Корозія
|
|||||
13. Легкість
|
|||||
14. Горіння
|
|||||
15. Розбухання
|
|||||
16. Склеювання
|
|||||
17. Крихкість
|
|||||
18. Пористість
|
|||||
19. Зминання
|
|||||
20. Драпірування
|
|||||
21. Здатність рватися
|
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2
Виготовлення виробу із
конструкційного матеріалу (фольги). Сувенір «Грибок»
Матеріал: фольга розміром 18 см 12 см; малюнок грибка, шарикова ручка.
Учитель роздає кожному учню лист
фольги, готовий малюнок.
ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ
1. Кладемо фольгу на зошит.
2. Зверху накладаємо малюнок, обводимо
ручкою, прибираємо малюнок.
3. На фользі залишається відбиток
малюнка.
4. Біля контурів відбитка малюнка по
всій площині робимо шариковою ручкою дрібні крапочки. Малюнок стає випуклим.
5. Готовий виріб можна оформити в рамочку.
VIII. Підсумок уроку
Що нового ми вивчили на
уроці? (Види конструкційних матеріалів.)
Які конструкційні матеріали ви
запам'ятали?
Виставлення оцінок.
IX. Домашнє завдання
"Вишивки"
Конспект уроку 5 клас "Короткі відомості про текстильні волокна"На допомогу вчителю під час вивчення варіативного модуля "Технологія виготовлення м'якої іграшки"
Конспект уроку 7 клас варіативний модуль "Технологія виготовлення виробів, оздоблених мережками"
Конспект уроку 5 клас "Короткі відомості про текстильні волокна"На допомогу вчителю під час вивчення варіативного модуля "Технологія виготовлення м'якої іграшки"
Конспект уроку 7 клас варіативний модуль "Технологія виготовлення виробів, оздоблених мережками"
Немає коментарів:
Дописати коментар